Berušky, také známé jako slunéčka sedmitečná, jsou malí brouci s červenou krovkou a sedmi černými tečkami. Jsou to užiteční predátoři, kteří se živí mšicemi a dalšími škůdci. Žluté berušky jsou méně časté, ale stále se vyskytují v České republice a v dalších částech Evropy.
Popis:
Žluté berušky jsou menší než červené berušky. Mají žlutou krovku s černými tečkami. Larvy žlutých berušek jsou hnědé s oranžovými skvrnami.
Biologie:
Žluté berušky se živí mšicemi a dalšími škůdci. Samička klade vajíčka na listy rostlin. Z vajíček se vylíhnou larvy, které se živí mšicemi. Larvy se po několika svlékáních zakuklí a z kukly se vylíhne dospělá beruška.
Význam:
Žluté berušky jsou užiteční predátoři, kteří pomáhají regulovat populaci mšic a dalších škůdců. Jsou důležitou součástí ekosystému a pomáhají chránit rostliny před poškozením.
Ohrožení:
Žluté berušky jsou ohroženy používáním pesticidů, ztrátou biotopů a klimatickými změnami.
Ochrana:
Můžeme chránit žluté berušky tím, že se vyhneme používání pesticidů, vysazujeme rostliny, které lákají mšice, a chráníme jejich biotopy.
Zajímavosti:
- Žluté berušky dokáží vyléčit své zranění.
- Žluté berušky dokáží předstírat smrt, aby se ochránily před predátory.
- Žluté berušky jsou symbolem štěstí v mnoha kulturách.
Žluté berušky jsou krásní a užiteční hmyzí pomocníci. Můžeme je chránit tím, že se vyhneme používání pesticidů, vysazujeme rostliny, které lákají mšice, a chráníme jejich biotopy.